1391/8/25 پنجشنبه
مشاور مدیرکل و مسئول امور
 بانوان و خانواده خانم حجتی
شماره تماس:
09128590227


1391/7/4 سه‌شنبه

امور بانوان وخانواده :مسئله زن و خانواده برای کشور جز مسائل درجه یک است
. (رهبر معظم انقلاب)

امام على علیه السّلام فرموده اند : پوشیده و محفوظ داشتن زن مایه آسایش بیشتر و دوام زیبایى اوست.

شانزدهم بهمن ماه ، روز انقلاب اسلامی و سبک زندگی و تحکیم بنیان خانواده را به کلیه همکاران عزیز تبریک عرض می کنم
همانگونه که در دین مبین اسلام گام نخست تعلیم و تربیت و پرورش از خانواده آغاز می شود ، در انقلاب اسلامی نیز (( خانواده )) مهمترین (( نهاد )) است چرا که نقطه آغاز ترقی و پرورش روح انسانها است .
(( انقلاب اسلامی ایران)) الگویی بزرگ برای جهان به منظور اهمیت دادن به مقوله ارزشمند معنویت و هویت در خانواده است . خانواده ایرانی امروز با انتخاب و تبیین سبک زندگی اسلامی با محوریت قرار دادن هویت یکایک اعضای خانواده بویژه اولویت دادن به حجاب و عفاف در زنان و دختران وجهه برجسته ای از هویت دینی را در میان بشریت ترسیم کرده است و با تکیه بر این رویکرد دینی در خانواده  توانسته است این سبک از زندگی را در همه جای جهان ترویج دهد ، که نتیجة آن افزایش اعتماد و پایداری نهاد خانواده است . تکیه بر خانواده ها ، بهره گیری از شیوة زندگی (( اهل بیت (ع) )) در چارچوب نظام خانواده و انس آنان با فرهنگ قرآنی و معارف اسلامی از ویژگیهای بارز سبک زندگی اسلامی- ایرانی جامعه ایرانی است و این بصیرت و فرهنگ موجب حضور چشم گیر زنان و دختران ایرانی در همه عرصه های اجتماعی و موفقیت آنان در همه مسئولیتها است .
بانوان و زنان کارآفرین ایرانی با تکیه بر سبک زندگی اسلامی امروز توانسته اند بنیان و بنیاد خانواده ها را تحکیم و تعمیق ببخشند ، چرا که ملتی که معنویت و ادب را سرلوحه خویش قرار دهند ، در زندگی شخصی خود از مهربانی ، گذشت و احترام سرشار خواهد بود و این یعنی تداوم ازدواجها و تشکیل و ترویج سبک زندگی آسان سرشار از ((معنویت)) و ((فرهنگ )) که این تداوم و نتیجه بخشی در هیچ کجای دنیای امروز به مانند ایران اسلامی دیده نمی شود ، تأکید بر اهمیت نقش بانوان و مادران و زنان در خانواده ها نیز دستاورد بزرگ سبک زندگی اسلامی ، ایرانی و انقلاب اسلامی است که با نگاه از هر بعد به این نقش ، این سبک از زندگی ستودنی است .


زن و محیط زیست
نظر به اینکه پرورش نسل نو و تربیت فرزندان به عهده زنان است چنانچه فرهنگ زیست محیطی در مادران رسوخ کند و زنان ، قانون مندی اکوسیستم را بشناسند در آن صورت بخوبی می توانند این میراث معنوی را به فرزندان خود منتقل کنند . به این ترتیب در میابیم که انتقال فرهنگ زنان ، به بستر و ابزاری نیاز دارد که باید ضرورتا در اختیارشان قرار گیرد. زیرا یک زن محروم از امکانات قادر به انتقال یک فرهنگ ناب نخواهد بود.از طرفی زنان به دلیل نقش مهمی که در اداره خانه و پرورش و تربیت کودکان دارند:
-    عامل اصلی اصلاح فرهنگ مصرف هستند
-    بدلیل نقش مهمی که در مدیریت خانه دارند می توانند برنامه ریزان اصلاح محیط زیست در خانه و محله باشند
-    عامل اصلی انتقال فرهنگ و سواد زیست محیطی به نسل های آینده می باشند
-    عامل انتقال میراث معنوی و دانش سنتی زیست محیطی هستند که باید از نو کشف و مورد بهره برداری مناسب قرار گیرد.


دو جمله جاودانی شیرزن کربلا حضرت زینب کبری سلام الله علیها
 وقتی حضرت زینب (س) در قتلگاه بدن قطعه قطعه شده حسین (ع) را دید بجای ضعف در برابر دشمن غدار، بدن برادر را کمی بلند کرد و رو به آسمان گفت: اللهم تقبل منا هذا قلیل القربان. خداوندا! این قربانی اندک را از ما بپذیر!! 
سبحان الله!...که این قربانی "قلیل" ست!!.....
در مجلس ابن زیاد هم هنگامی که او از روی شماتت به زینب علیهاالسلام گفت: "دیدی که خداوند با برادر و خاندانت چه کرد؟" زینب علیهاالسلام در پاسخ فرمود: "ما رأیت الا جمیلا...؛ جز زیبا(یی) چیزی ندیدم،«ما رأیت الا جمیلا » یعنی در اوج بلا زیبایی توحید و بلکه بالاتر ازآن جلوه ذات "جمیل" جل و علا را دیدن.....

                       ایام محرم را به همه شما بزرگواران تسلیت عرض مینماییم. التماس دعا

روز خانواده
سوره هل اتی در روز ۲۵ ذی الحجه در شان اهل بیت پیامبر(ص) نازل شد که پس از سه روز روزه و انفاق افطار خود ، از طرف خداوند اطعام شدند. چنین روزی از آن رو به ” روز خانواده ” موسوم شده است که بهترین تجلی از خانواده اسلامی را به نمایش می گذارد. خانواده ای که در آن بندگی حضرت حق و ایثار در راه خدا نصب العین همه افراد است ،رمز و راز بقای خانواده در “مودت و رحمت” است و بر تفاهم، احترام متقابل، شخصیت بخشیدن به همسر و فرزندان، مشارکت، تعاون، همدلی و تسکین و آرامش بخشی تاکید می ورزد و خانواده سالم و متعادل را خانواده ای می داند که در آن حریم حرمت افراد پاس داشته می شود و نیازهای عاطفی، روانی زیستی و حیاتی به خوبی و به درستی پاسخ داده می شود و در زندگی حضرت زهرا (س) و امیرالمومنین علی (ع) شاهد دورنمایی کامل از زندگی توأم با مودت و رحمت در آرامشی روحانی و سلامت اخلاقی هستیم.


نقش زنان در حفاظت از محیط زیست
زنان برابر اراده پروردگار،حیات بخش و پرورش دهنده انسان هستند و به خاطر همین قدرت نهفته در وجودشان اگر آگاهانه قدم بردارند، می توانند نقش موثری در الگوی مصرف جامعه داشته و سرمشق فرزندان و دیگر افراد محیط اطراف خود باشند. اگر می خواهیم فردایی سالم و دنیایی قابل سکونت برای فرزندانمان و نسلهای آینده داشته باشیم، باید در روش مصرف خود تجدید نظر کنیم. در قرآن کریم خداوند می فرمایند: ” ما هر چیز را به اندازه خلق کردیم“ پس هر چیز مقدار و حدودی دارد و بایستی به طور صحیح و درست بهره برداری شود تا نابهنگام و منهدم نگردد. متاسفانه در جامعه ما، فرهنگ غلطی در مورد مصرف جا افتاده است.به این صورت که هر چه بیشتر یعنی بدون حساب و کتاب و در هر مورد مصرف کنیم نشانه تمول بیشتر، بلندی طبع و بی اهمیتی به مادیات تلقی می شود. به یقین هر جامعه ای باید پیامدهای خود را بپذیرد و این باور برای جامعه ما، اسراف را به دنبال دارد. آیا هنگام آن نرسیده است که پرونده باورهای خود را دوباره ارزیابی کنیم؟
حتماً اصطلاح بهره وری را شنیده اید و می دانید که در کشور ما نیز مانند بسیاری از کشورهای جهان سازمان ملی بهره وری به وجود آمده است که کار آن تلاش در جهت گسترش فرهنگ بهره وری به معنای استفاده حداکثر از امکانات موجود می باشد. این امکانات می تواند امکانات ملی، نیروی انسانی، امکانات طبیعی و غیره باشد. به عبارت دیگر کشورهای پیشرفته تری توسعه یافته تر است که قادر باشد از کلیه منابع موجود خودبه بهترین شکل و برای رفاه حال همه مردم خود استفاده کند
نگرانی تمام والدین، زندگی بهتر برای فرزندان است.اما زندگی بهتر به ازای داشتن اتومبیل، وسایل لوکس، غذای یخ زده بیشتر و مراکز خرید بزرگتر نیست. فرزندان ما باید وارث دنیایی باشند که نیاز همگان به غذا، آموزش، کار، سرپناه و بهداشت مناسب را برآورد. این مهم فقط زمانی امکان پذیر است که مردم جوامع مصرفی در شیوه زندگی خود تجدید نظر کنند، زیرا کره زمین دیگر توان پاسخگویی به این مصرف روزافزون را ندارد
رشد بی رویه جمعیت تغییرات فن آوری و مصرف گرایی سه آفت عمده حفظ سلامت کره زمین برای نسلهای آینده است ولی مصرف گرایی همیشه کمتر مورد توجه قرار گرفته است.برای مردم جوامع مصرفی هر روز روشن تر می شود که مصرف بیش از حد متعادل به معنی موفقیت و خوشبختی بیشتر نیست. خشنودی واقعی را باید در چهار عامل: زندگی خانوادگی(ازدواج)، رضایت از کار، داشتن اوقات فراغت به منظور پیشبرد استعدادها و روابط دوستی جستجو نمود.

فرصت های برابر برای زنان فراهم شود/ توسعه پایدار پیوند ناگسستنی با حوزه بانوان دارد/ کارگروه بانوان استان البرز از هسته های کلیدی در برنامه ششم توسعه
مشاور استاندار و مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری البرز با تأکید بر اینکه باید فرصت های برابری برای زنان فراهم شود؛ کارگروه بانوان استان را از هسته های کلیدی در برنامه ششم توسعه بشمرد و گفت: بسترهای مناسبی برای تحقق مطالبات بانوان در این حوزه دیده شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری البرز، "بی بی عصمت سرفرازی" در بازدید از تعاونی تولیدی بانوی کارآفرین روستای طاووسیه ؛ در جمع بانوان مشاور در دستگاه های اجرایی و جمعی از مدیران کل استانداری به نگاه دولت در حوزه حمایت از بانوان اشاره کرد و اظهار داشت: نگاه دولت در بحث بانوان و خانواده، نگاهی ویژه است و همانند دیدگاه امام راحل است که به تناسب همسرداری و مادر بودن بر مشارکت و حضور زنان در عرصه های اجتماعی، اقتصادی و.. نیز تأکید داشته اند.
وی در این رابطه نگاه رئیس جمهور دولت تدبیر و امید را نیز مورد اشاره قرار داد و افزود: فراهم ساختن فرصت های برابر برای زنان، رویکرد دکتر روحانی است و این امر در استان البرز نیز با نگاهی که استاندار محترم و مسئولان دارند همراستا پیگیری می شود.
مشاور استاندار در امور بانوان در ادامه نقش کارگروه امور بانوان استان را مورد اشاره قرار داد و گفت: در حال حاضر کارگروه امور بانوان و خانواده با عضویت در کارگروه هایی همچون اشتغال، محیط زیست، آمایش و.. از جمله کارگروه های فعال و تأثیرگذار در استان بشمار می رود که مصوبات آن ضمانت اجرایی دارد.
وی افزود: در برنامه ششم توسعه استان نیز حوزه بانوان از جایگاه خوبی برخوردار است و برنامه های ویژه ای برای  این حوزه درنظرگرفته شده است.
مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری با بیان اینکه توسعه پایدار پیوند ناگسستنی با حوزه بانوان دارد، تصریح کرد: کارگروه امور بانوان و خانواده از هسته های کلیدی در برنامه ششم توسعه بشمار می آید و بسترهای قانونی خوبی زنان در این حوزه دیده شده است.
وی افزود: بکارگیری مشارکت اقتصادی زنان در مناطق روستایی رویکردی است که در این اداره کل دنبال می شود و بانوان فعال در این حوزه از حمایت های دولت برخوردار خواهند بود.

1391/8/25 پنجشنبه
رایانامه امور بانوان :

banovan_alborz@doe.ir