اخبار استان
1402/8/24 چهارشنبه ایستگاههای هوا را خاموش نکنید یک دانش اموز پایه  یازدهم با روابط عمومی تماس گرفت و گفت : هوابسیار آلوده است و اوزن در هوا دیده می شود! چرا ایستگاههای شما  هوای قابل قبول دارد! چرا هر وقت هوا آلوده است ایستگاه را خاموشش می کنید؟ 
اینها سوالات و شائبه هایی است که گاهی عده ای شهروندان مطرح می نمایند   
برنامه کاربردی (اپلیکیشن) وضعیت هوای کشور که به صورت رایگان برای همه شهروندان قابل بارگذاری است و این فرصت را ایجاد می کند که به صورت برخط(آنلاین) از کیفیت هوا مطلع شوند.
این برنامه دارای راهنمایی است که کلیه نمایه های موجود در صفحه را توضیح می دهد . مانند هر برنامه دیگری مطالعه راهنما برای استفاده از این برنامه الزامی است. 
ایستگاههای هوا  هر یک ساعت داده های خود را به روز می کنند . داده نمایش داده شده (هم اکنون)  میانگین 12 ساعت منتهی به ساعت مورد نظر با تکیه بر 6 ساعت پایانی است. 
نکته حائز اهمیت این است که ایستگاههای هوا مجموعه ای الکترونیک با حساسیت بالا هستند و در صورت نوسان و قطعی برق ، افزایش حرارت، پایان یافتن فیلترهای دستگاه، اتمام دوره واسنجی (کالیبراسیون)  اشکال در قطعات سخت افزاری و نرم افزاری دارای هشدار تعمیرات خواهند بود در صورت وجود نقص،  اعداد نمایش داده غیر واقعی خواهد بود که در مقایسه با اعداد قبل و روند ایستگاههای دیگر قابل بررسی است . در زمان بررسی علت نقص به وجود آمده اعداد از صفحه اصلی حذف می گردند. 
هرچند عدم نمایش مشکل فنی دستگاه در صفحه برنامه نرم افزاری( اپلیکیشن) موجب ایجاد شبه می شود و بایستی این مشکل بررسی و مرتفع گردد  لیکن دسترسی عمومی به این اطلاعات و گستردگی آگاهی مردمی در خصوص آلودگی هوا فرصت بسیار مغتنمی است. دانش عمومی ایجاد شده موجب تلاش همگانی برای کاهش منابع آلاینده  هوا و مطالبه گری در این زمینه خواهد شد. 
 
نسخه قابل چاپ
بيشتر