1391/9/8 چهارشنبه

اداره حفاظت محیط زیست شهرستان نظرآباد:


معرفی اجمالی شهرستان نظرآباد :
شهرستان نظرآباد با پیشینه ای کهن و سابقه ای 9000 ساله دارای فرهنگ و تمدنی غنی، با مردمی مومن و با استعداد و دارای پتانسیل های قوی و شایسته ی پیشرفت و تعالی است که در سال 1381 با مصوبه هیئت محترم وزیران از شهرستان ساوجبلاغ منتزع گردید.
این شهرستان با وسعتی معادل 576 کیلومتر مربع در دامنه جنوبی رشته کوه های البرز حد فاصل منطقه خشک بیابانی و شوره زار در فاصله 95 کیلومتری غرب پایتخت در موقعیتی بین طول جغرافیایی 20َ:˚50 الی  40َ:˚50 شرقی و عرض های جغرافیایی  40َ:˚35 الی  20َ:˚36 شمالی و در ارتفاع 1340 متری از سطح دریا واقع می باشد؛ که از غرب به دشت قزوین، از شرق به دشت هشتگرد (ساوجبلاغ)، از شمال به دامنه های کوه های (البرز) طالقان و از جنوب به ارتفاعات حلقه دره و شوره زار های اشتهارد منتهی می شود.
شهرستان نظرآباد در حوزه مرکزی ایران واقع شده و بر اساس آخرین تقسیمات کشوری، دارای 2 بخش به نام های مرکزی و تنکمان می باشد. در مجموع تعداد 47 روستای دارای سکنه می باشد. مجموع کل جمعیت شهرستان طبق آخرین سرشماری نفوس و مسکن مرکز آمار ایران در سال 1390 بالغ بر 150000 نفر می باشد. میانگین بارش شهرستان 300 میلی متر و متوسط سالیانه رطوبت نیز 45% است. مهمترین منبع آبی این شهرستان رودخانه های فصلی کردان، خررود و رودخانه محلی آجی چای، شط و ... می باشد که نهایتاً به رودخانه شور در منتهی الیه ضلع جنوبی شهرستان می ریزند.
تاکنون تعداد 54 اثر تاریخی و باستانی در این شهرستان شناسایی شده است که محوطه باستانی ازبکی از مهمترین آنها می باشد که اولین خشت دست ساز بشر از این محوطه یافت شده و در موزه سازمان ملل نگهداری می گردد.
معرفی محیط زیست شهرستان نظرآباد :
1- محیط زیست طبیعی:
1-1 پوشش گیاهی:
منطقه مذکور از نظر تقسیمات جغرافیای گیاهی به ناحیه ایران تورانی تعلق دارد. این شهرستان از لحاظ ترکیب پوشش گیاهی به سه ناحیه تقسیم می شود:
الف)در دامنه ها و در اراضی سنگلاخی و بر روی خاکهای واقع در شمال منطقه گیاهانی نظیر ورک، درمنه، جامه گون و بوته های جغجغه مشاهده می شود.
ب)در ناحیه دشت رسوبی گیاهانی نظیر شیرین بیان، سله، فرفیون، تاج ریزی، پنجه غازی، علف آبی و اسفند خارشتر رویش دارند.
ج) در ناحیه جنوبی با خاکهای شور و قلیایی جامعه های مختلف شورزار به طور یکدست یا همراه با فرفیون واشنان زار، همراه با درختچه های گز مشاهده می گردند.
گیاهان مرتعی منطقه عمدتاً مورد مصرف چرای بی رویه و شرایط اقلیمی وضعیت مراتع در محدوده منطقه فقیر بوده و سیر قهقرایی دارد.
 2-1 تالاب قارپوزآباد:
وسعت این تالاب در حوزه استحفاظی شهرستان نظرآباد با احتساب اراضی باتلاقی پیرامون آن بیش از 10 هزار هکتار است که قسمتی از آن نیز در محدوده استان قزوین قرار گرفته است.
 3-1 جانوران:
با توجه به فعالیت های انسانی و توسعه جمعیت در سطح شهرستان و عرصه های طبیعی موجود در آن، قابلیت ها و توان زیستگاهی خود را برای تداوم زیست حیات وحش از دست داده است و صرفاً منطقه نجم آباد مستعد احیاء زیستگاه حیات وحش می باشد.
بنابراین حیات وحش جانوری در این منطقه عمدتاً مختص به گونه هایی نظیر خرگوش، روباه، شغال و تشی است که از جمعیت محدودی نیز برخوردار می باشد.
پرندگان منطقه به دو گروه بومی و مهاجر تقسیم می شوند و عبارتند از: شاهین، دلیجه، سارگپه، کور کور، قرقی عقاب، کبوتر چاهی، یاکریم، قمری، هدهد و انواع گنجشک سانان.
از خزندگان منطقه میتوان به جکوی عنکبوتی ایرانی، جکوی دم پهن، آگامای پوست شنی، مارمولک چشم ماری، بزمجه دشتی اشاره کرد.
2- محیط زیست انسانی :
طی دو دهه اخیر سیمای شهرستان به دلیل برخورداری از زیرساخت های توسعه و به دلیل قرار گرفتن در مجاورت خطوط مواصلاتی از جمله اتوبان تهران قزوین، خط آهن شمال غرب، خطوط انتقال گاز و همچنین نزدیکی به مراکز مهم جمعیتی،
غییرات قابل ملاحظه ای پیدا کرده است.
  2-1 سیمای صنعتی شهرستان:
علاوه بر فعالیت 600 واحد کارگاهی صنفی، عمده ی فعالیت های صنعتی شهرستان در محدوده شهرک های صنعتی مصوب می باشند. تعدادی از کارخانجات و واحدهای صنعتی و خدماتی از گذشته و به صورت پراکنده در خارج از محدوده شهرک های مصوب فعلی (سپهر و نظرآباد) به فعالیت مشغولند؛ نظیر کارخانجات سیمان، ریسندگی و بافندگی مقدم و فخر ایران، صنایع شیر کشاورز، شرکت محور خودرو، ماکیان پودر، ملارد شیر، فرودگاه آزادی و غیره.
بیش از 600 واحد با فعالیت های کشاورزی (مرغداری، دامداری، گلخانه، پرورش قارچ و ...) در سطح شهرستان بصورت پراکنده در حال فعالیت هستند. قریب به 40 واحد تولید آجر فشاری در منطقه با قدمت حدود 50 سال نیز مشغول فعالیت می باشند .
شهرستان نظرآباد دارای سه شهرک صنعتی به شرح ذیل می باشد:
الف) شهرک صنعتی مصوب شهرستان.
ب) شهرک صنعتی مصوب دولتی نظرآباد.
ج) شهرک صنعتی مصوب دولتی نجم آباد.
 
الف) شهرک صنعتی سپهر:
شهرک صنعتی مصوب غیر دولتی سپهر در مساحت حدود 425 هکتار در جنوب شهر نظرآباد، قرار دارد. این شهرک صنعتی در سال 1373 تأسیس گردیده است. ظرفیت نهایی این شهرک صنعتی حدود 400 واحد تولیدی و صنعتی و قریب 20000 فرصت شغلی مستقیم می باشد و هم اکنون بیش از 150 واحد فعال داخل آن مشغول فعالیت می باشد.
صنایع غذایی و فلزی بیشترین تعداد واحد های صنعتی موجود در این مجتمع را به خود اختصاص داده است.
 ب‌) شهرک صنعتی نظرآباد:
این شهرک بر اساس مصوبه هیات وزیران در سطحی معادل 250 هکتار در جنوب شهر نظرآباد و در مختصات جغرافیایی 35 درجه و 55 دقیقه شمالی و 50 درجه و 35 دقیقه شرقی ، جهت پذیرش صنایع مزاحم و آلوده کننده درون شهری با اولویت صنایع با آب بری کم، پایه ریزی شده است.
 
ج‌)   شهرک صنعتی نجم آباد:
این شهرک با مساحت تقریبی 6090000 متر مربع در انتهایی ترین ضلع جنوبی روستای نجم آباد که اراضی متعلق به منابع طبیعی می باشد جانمایی شده است. ضمناً فاصله محل مورد نظر با جاده نجم آباد به اشتهارد بیش از حدود 3 کیلومتر می باشد . این شهرک با شهرستان نظرآباد حدود 15 کیلومتر فاصله دارد.
 
معرفی اداره حفاظت محیط زیست شهرستان:
اداره حفاظت محیط زیست شهرستان نظرآباد یکی از ادارات تابعه اداره کل حفاظت محیط زیست استان البرز می باشد که در مهر ماه 1387 تأسیس گردید؛ و هم اکنون با تعداد 7 نفر پرسنل فعالیت می نماید.

 
مهمترین فعالیت های اداره محیط زیست شهرستان :
به دلیل ویژگی های شهرستان و صنعتی بودن آن، بخش محیط انسانی اداره یکی از پر مشغله ترین بخش های اجرایی می باشد که بطور کلی می توان فعالیت های این بخش را به شرح ذیل طبقه بندی نمود:
1-  پاسخگویی به استعلام ها.
2-  پایش های مستمر زیست محیطی و پیگیری های حقوقی.
3-   نمونه برداری و ارسال نمونه به آزمایشگاه.
4-  صدور اخطاریه به واحد های صنعتی.
5-   بررسی شکوائیه های واصله.
6-    مطالعات و تحقیقات مربوطه.