.
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
 • کد خبر: 358d051
 • مشارکت زیست محیطی تکیه گاهی برای همبستگی اجتماعی است
 • 1398/2/4 چهارشنبه2019-04-24T12:36:02+04:30.
 • معاون آموزش و پژوهش سازمان حفاظت محیط زیست گفت: مشارکت های عمومی در زمینه حفاظت از محیط زیست ، تکیه گاهی برای همبستگی اجتماعی و تقویت وحدت ملی محسوب می شود که باید مورد توجه قرار گیرد.
  به گزارش روابط عمومي اداره كل حفاظت محيط زيست استان البرز ؛ اسکندر امیدی نیا عصر دوشنبه در همایش روز زمین پاک که با حضور اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستا استان البرز در کرج برگزار شد، افزود: مقوله محیط زیست رابطه مستقیم با سلامت جامعه دارد و باید همچون ورزش و سلامت به آن توجه کرد.
  وی ادامه داد: همه متفکران براین موضوع اتفاق نظر دارند که محیط زیست می تواند تمدن ساز و راز بقای جامعه باشد زیرا شعار، اصول و ساختار دارد.
  امیدی نیا گفت: این موضوع باید در شوراهای اسلامی شهر و روستا به عنوان یک مقوله مهم مورد توجه ویژه قرار گیرد.
  معاون آموزش و پژوهش سازمان حفاظت محیط زیست گفت: مقوله محیط زیست و مشارکت ها در این بخش کم کم می تواند همبستگی اجتماعی ایجاد کند.
  وی تاکید کرد که ما می توانیم در مباحث زیست محیطی، همبستگی اجتماعی و وحدت ملی ایجاد کنیم تا بتوانیم به توسعه پایدار و پیشرفت ایران اسلامی دست یابیم.
  امیدی نیا اظهار داشت: اگر به جهان نگاه عمیق بیندازیم، خواهیم دید که قویترین سازمان ها در دنیا آن هایی هستند که به سلامت و محیط زیست توجه دارند.
  معاون آموزش و پژوهش سازمان حفاظت محیط زیست یادآور شد که در زمان جنگ تحمیلی به واسطه حملات شیمیایی دشمن آسیب بزرگی به محیط زیست منطقه وارد شد.
  وی گفت: پس از جنگ ما به دنبال علم و فناوری رفتیم و بر همین است دانشگاه ها تقویت و دفتر ثبت نخبگان ایجاد کردیم و بحث فناوری رصد و بومی سازی شد.
  امیدی نیا اظهار داشت: در دهه 70 برای اینکه بتوانیم روند توسعه را اجرایی کنیم سراغ سند نویسی رفتیم و در دهه 80 نقشه جامع علمی و در نهایت نقشه راه را انجام دادیم اما مشکلات سر جایش بود که در دهه 90 باید این اقدامات نتیجه می داد.
  معاون آموزش و پژوهش سازمان حفاظت محیط زیست افزود: نکته ای که امروز وجود دارد این است که چالش های زیست محیطی رنگ عوض کرده و می بایست حل مسائله کرد.
  وی گفت: در بحث همکاری زیست محیطی، شوراها باید ورود کنند، ازسوی دیگر نباید از مشارکت مردم در تصمیم گیری و اجرای برنامه ها غفلت کرد زیرا ما تجربه خوبی دز بخش بهداشت عمومی توسط وزارت بهداشت و درمان در زمینه مقابله با بسیاری از بیماری ها با مشارکت مردم داریم .
  امیدی نیا با بیان اینکه توجه به اصل مترقی پنجاهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران که وظیفه حفاظت محیط زیست را وظیفه ای همگانی دانسته و تک تک مردم جامعه و صنوف در قبال آن مسئول هستند؛ گفت: ضرورت آگاهی بخشی از جامعه نسبت به وضعیت محیط زیست و اقدامات اجرایی برای برون رفت از بحران های آن امری کاملا ضروری و اجتناب ناپذیر است.
  وی ادامه داد :لذا سازمان حفاظت محیط زیست در حوزه ی آموزش همگانی با رویکرد افزایش ضریب نفوذ به برنامه های آموزشی سازمان ها و دستگاه های اجرایی اثرگذار بر محیط زیست درنظر دارد به مقوله آموزش و فرهنگ سازی محیط زیست بپردازد.
  امیدی نیا تصریح کرد: سازمان حفاظت محیط زیست با انعقاد تفاهم نامه آموزشی با شورای عالی استان ها، گامی موثر برای حل مشکلات محیط زیستی شهری و روستایی در حوزه های آب، پسماند و ... با بهره گیری از آموزش و توانمندسازی آن ها برداشته و امیدواریم این تعامل و همکاری اثربخش، ادامه یابد.
  وی افزود:سازمان حفاظت محیط زیست با تهیه محتوای آموزشی و هماهنگی با ادارات کل حفاظت محیط زیست، کارگاه های آموزشی مربوطه را اجرا کرده است که خوشبختانه دستاوردهای خوبی را در این زمینه به دست آورده ایم.

  بيشتر
  نسخه قابل چاپ