محیط زیست در آیینه رسانه

تحقق مدیریت سبز شهری با جدیت در البرز پیگیری می شود

تحقق مدیریت سبز شهری با جدیت در البرز پیگیری می شود

کرج - ایرنا - مدیر کل حفاظت محیط زیست استان البرز اعلام کرد که طرح مدیریت سبز یکی از موضوعات مهم به ویژه در بخش محیط زیست شهری محسوب می شود که این طرح با جدیت در حال پیگیری است.

فردین حکیمی روز چهارشنبه در حاشیه بازدید از یک مجتمع مسکونی سازگار با محیط زیست در فردیس در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: طرح مدیریت سبز از ۲ سال پیش در استان البرز اجرایی شده و اکنون درصدد توسعه آن در مناطق مختلف استان هستیم.

وی ادامه داد: مدیریت سبز یعنی آن دسته اقداماتی که برای  توسعه و حفظ محیط زیست  نظیر صرفه جویی در مصرف انرژی، کاهش میزان مصرف مواد اولیه، مدیریت پسماند، انرژی و سوخت و اگر بخواهیم به صورت جزیی تر وارد این طرح شویم بحث معاینه فنی موتورخانه ها  و کاهش زباله را هم شامل می شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست البرز گفت: مدیریت پسماند و بازیافت زباله ها و در نهایت شاخص های متعدد در تکمیل حلقه مدیریت شهری سبز قرار دارد که طبق برنامه ششم توسعه ، سازمان حفاظت محیط زیست باید به عنوان دستگاه ناظر عملکرد دستگاه های اجرایی را در طول سال مورد رصد قرار داده و امتیاز ارائه کند.

حکیمی افزود: اکنون آلودگی زیست محیطی ناشی از  مصرف بالای سوخت و انرژی در کلانشهرها مشکلات فراوانی ایجاد کرده  و هرچه سوخت بیشتری مصرف شود به طور قطع نتیجه آن افزایش آلودگی است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست البرز بیان داشت: در ماده ۳۸ برنامه ششم توسعه نیز بر اجرای مدیریت سبز شهری تاکید شده است و همه ما باید به سمت  این نوع مدیریت حرکت کنیم تا شاخص های متناسب با مدیریت سبز محقق شود.

وی گفت: موضوع مهمتر بحث ساختمان سبز در شهرها است که باید تمام شاخص های  زیست محیطی که در کاهش مصرف سوخت و انرژی می تواند تاثیرگذار باشد و به محیط زیست کمک کند در این نوع سازه ها رعایت شود.

حکیمی ادامه داد:  ساختمانی که از سیستم  فاضلاب مناسب و از انرژی های پاک مانند خورشیدی بهره مند شود ضمن آنکه  ۱۹ مقررات ملی ساختمان مانند نصب پنجره های دوجداره،  ایزولاسیون  و سایر موارد در آن رعایت شده باشد ، مصداق ساختمان سبز است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز بیان داشت : طرح مدیریت سبز در یکی از مجتمع های مسکونی شهرستان فردیس  اجرایی شده که در حال تکمیل است.

وی  تاکید کرد: هرگونه اقدامی که به کاهش مصرف سوخت منجر شود، به اعتقاد ما هزینه نیست، بلکه سرمایه گذاری است و نتایج آن به نفع پروژه ساختمانی می باشد.

حکیمی گفت: وقتی ساختمان ها  از انرژی خورشیدی استفاده می کنند هزینه برق نخواهند داشت، مدیریت فاضلاب و تصفیه و بازچرخانی آن موجب کاهش مصرف آب می شود و همه این اقدامات در راستای حفظ محیط زیست است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست البرز بیان داشت : تمام دستگاه های اجرایی و انبوه سازان باید به سمت اجرای مدیریت سبز شهری گام بردارند تا شاهد کاهش آلودگی های زیست محیطی و تغییر سیمای شهرها باشیم .

برخی انبوه سازان شهرستان فردیس با استقبال از اجرای طرح مدیریت سبز شهری ، مجتمع های مسکونی را طبق ضوابط مدیریت سبز شهری  و سازگار با محیط زیست در دست ساخت قرار داده اند.

اکنون  تعدادی مجتمع مسکونی طبق ضوابط مدیریت سبز شهری در شهرستان فردیس در حال ساخت بوده که این  مجتمع ها  دارای امکانات و تجهیزات پیشرفته مانند انرژی خورشیدی، سیستم جمع آوری آب باران، ایجاد دیوار سبز و تصفیه پساب است.

شهرستان فردیس با ۶۰۰ هزار نفر جمعیت در جنوب کلانشهر کرج مرکز استان البرز قرار دارد.

بيشتر