محیط زیست در آیینه رسانه

هشت بهله پرنده شکاری آسیب دیده در طبیعت البرز رهاسازی شدند

هشت بهله پرنده شکاری آسیب دیده در طبیعت البرز رهاسازی شدند

کرج - ایرنا - رییس اداره نظارت بر امور حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست استان البرز اعلام کرد که هشت بهله پرنده شکاری آسیب دیده پس از تیمار و درمان در زیستگاه طبیعی خود رهاسازی شدند.

حشمت اله کشیری روز سه شنبه به خبرنگار ایرنا گفت: در این استان ۱۰ مرکز نگهداری موقت و یک مرکز تیمار و بازپروری گونه های مختلف حیات وحش با مجوز اداره حفاظت محیط زیست فعالیت دارند .

وی افزود: در طبیعت بعضی مواقع گونه هایی از حیات وحش در اثر برخی عوامل طبیعی و یا انسانی آسیب می بینند که در صورت مشاهده توسط جوامع محلی و دوستداران به این مراکز تحویل داده می شوند.

کشیری اظهار داشت:‌ همچنین در برخی مواقع جوجه های پرندگان شکاری توسط افراد ناآگاه از لانه خارج می شوند که در صورت مشاهده، تحویل گرفته و در این مراکز تا رسیدن به سن پرواز نگهداری می شوند و سپس پس از تیمار یا رسیدن به سن مورد نظر در زیستگاه طبیعی خود رهاسازی خواهند شد.

وی گفت: بیشترین گونه های پرندگان که در طبیعت البرز رهاسازی می شوند، عقاب طلایی و سارگپه است که پس گذران دوره مورد نظر در زیستگاه طبیعی خود که برای عقاب طلایی منطقه طالقان و سارگپه شهرستان ساوجبلاغ است، رها می شوند.

کشیری افزود: حفاظت محیط زیست استان البرز در آخرین اقدام خود امروز، هشت بهله سارگپه را در منطقه ساوجبلاغ به زیستگاه خود بازگرداند.

سارگپه ها پرندگان شکاری از راسته شاهین سانان هستند که در تیره قوشیان قرارمی گیرند، این پرنده در استپ‌ها و دشت‌های وسیع خشک و گاهی در کوهستان آشیانه می سازد.

این پرنده گونه بومی ایران بوده و به لحاظ جثه ازعقاب کوچکتر است و از حیوانات کوچک نظیر خرگوش و پرندگان کوچک تر تغذیه می کند.

بيشتر
سال 1399  سال جهش تولید