محیط زیست در آیینه رسانه

آتش زدن بقایای محصولات کشاورزی در البرز ممنوع است

کرج - ایرنا - مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز از کشاورزان و دیگر افراد خواست از آتش زدن بقایای محصولات کشاورزی در سطح اراضی منطقه خودداری کنند.

فردین حکیمی روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: بر اساس قانون حفظ و احیای منابع طبیعی، آتش زدن نباتات در مزارع و باغات، داخل یا مجاور جنگل بدون اجازه و نظارت مأموران جنگلبانی ممنوع اعلام شده است.

وی اظهار داشت: بقایای گیاهی منافع فراوانی دارد که از آن جمله می توان به ایجاد پناهگاه برای موجودات ریز خاکزی، موانعی در مقابل قطرات باران، تأمین غذای دام ، اصلاح خاک و... اشاره کرد.

حکیمی با بیان اینکه آتش زدن یک عمل سریع و حاد برای تغییر محیط است، گفت: این عمل در اکوسیستم های طبیعی و  تحت مدیریت انسان می‌تواند از قدرت تخریبی و آلوده کنندگی بسیار زیادی برخوردار باشد.

کاه و کلش جزیی از محصولات کشاورزی است که باید از جنبه مادی همچون برای مصارف تغذیه دام، منبع سوخت و تولید انرژی، تولید پروتئین، کودهای آلی و حاصلخیزی خاک از آن استفاده برد و آتش زدن آن علاوه بر هدر دادن ثروت ملی، عواقب تخریبی زیادی برای محیط زیست به همراه دارد.

حکیمی از جمله این پیامدها را تخریب زمین های کشاورزی، از بین رفتن ریز مغذی های موجود در خاک، آلودگی هوا، پراکندگی سموم شیمیایی در هوا، کاهش حاصلخیزی و افزایش درصد فرسایش خاک و ...عنوان کرد.

وی ادامه داد: متاسفانه همه ساله با نزدیک شدن فصل گرما و برداشت محصولات زراعی، بعضی از کشاورزان از روی ناآگاهی و با اهدافی همچون از بین بردن علف های هرز باقیمانده در مزارع و کاهش هزینه مبارزه با آن در سال بعد، از بین بردن آفات گیاهی و جلوگیری از ایجاد محیط مناسب تکثیر این آفات و همچنین ایجاد سهولت بیشتر در عملیات کاشت و داشت و آماده کردن زمین های کشاورزی خود برای کشت دوم اقدام به سوزاندن بقایای محصولات کشاورزی می کنند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز اضافه کرد: این اقدام به غیر از آنکه چهره ای بدی از طبیعت را نشان می دهد، منجر به مشکلات زیست محیطی زیادی برای مردم و اکوسیستم منطقه خواهد شد.

بطوریکه با هر آتش سوزی، مقداری از خاک سطحی، ارزش حیاتی خود را از دست می دهد و به مرور سبب از بین رفتن ارزش زراعی و مواد آلی خاک شده ضمن اینکه آلودگی زیست محیطی از جمله آلودگی هوا را به دنبال خواهد داشت.

وی  با اشاره به قرارگرفتن بعضی از اراضی کشاورزی در نزدیکی مناطق مسکونی، گفت: در بیشتر مواقع با سوزاندن چند مزرعه کنار هم، خاکستر و دودهای ناشی از آن تمام فضای مسکونی روستایی و یا شهری همجوار را در برمی گیرد و همه ما شاهد مشکلات و عواقب ناشی از آن بصورت بروز انواع حساسیت ها، مشکلات تنفسی، آلودگی هوا و در نتیجه نارضایتی عمومی از این موضوع خواهیم بود.

پسماندهای کشاورزی را به صورت اصولی مدیریت کنید

حکیمی از کشاورزان خواست تا با بهره گیری از روش های جایگزین و غیر مخرب و همچنین استفاده از نظرات کارشناسان و متخصصین سازمان جهاد کشاورزی، نسبت به مدیریت اصولی پسماندهای کشاورزی اقدام کنند.

وی تاکید کرد : در راستای اجرایی شدن بند ب ماده ۲ و همچنین مواد یک ، ۴، ۶، ۷، ۹، ۱۱، ۱۵، ۱۶، ۱۸، ۱۹ و ۲۱ قانون مدیریت پسماندها و به استناد ماده ۶۸۸ قانون مجازات اسلامی، از آنجائیکه اعمال مدیریت صحیح پسماندهای محصولات زراعی و از آن جمله گندم نقش مهمی در حفظ محیط زیست و بهبود وضعیت اقتصادی جامعه ایفا می کند، لذا اجرای دستورالعمل مدیریت بهینه پسماندهای کشاورزی از جمله گندم در مزارع ضروری می باشد.

همچنین بر اساس ماده ۱۱ قانون مدیریت پسماند نظارت بر اجرای اجرای ضوابط و روش های مصوب در زمینه مدیریت پسماند های کشاورزی به عهده سازمان جهاد کشاورزی خواهد بود.

بر اساس ماده ۴۵ قانون حفظ و احیای منابع طبیعی آتش زدن نباتات در مزارع و باغات، داخل یا مجاور جنگل بدون اجازه و نظارت مأموران جنگلبانی ممنوع اعلام شده است.

حکیمی تاکید کرد: با توجه به بارش های مناسب و بهبود وضعیت پوشش گیاهی در سال جاری، احتمال حریق در اراضی و مراتع استان زیاد شده و شهروندان و کشاورزان دقت بیشتری کنند تا در اثر آگاهی یا عدم آگاهی، شاهد بروز حریق نباشیم.

بيشتر
سال 1399  سال جهش تولید