محیط زیست در آیینه رسانه

برگزاری همایش استانی روز جهانی تالاب ها در نظرآباد

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان نظرآباد، همایش استانی روز جهانی تالاب ها با محوریت مدیریت و احیاء تالاب صالحیه، تعادل بخشی اکوسیستم منطقه و گردشگری و رونق اقتصادی آن باحضور مهندس صادقلو فرماندار نظرآباد، مدیرکل محیط زیست استان البرز و جمعی از روسای ادارات، فعالان منابع طبیعی و محیط زیستی در سالن فرهنگسرای هنر این شهرستان برگزار شد.

فرماندار نظرآباد در این مراسم با تبریک روز جهانی تالاب ها، در ارتباط با تالاب صالحیه گفت: تالاب زیبای صالحیه شهرستان نظرآباد از جمله معرف و برندهای گردشگری استان البرز در سطح کشور است که تمام مسئولین نیز در تلاشند این تالاب بنا بر اهمیتی که دارد بطور کامل احیاء شود.

وی افزود: در حال حاضر عمده اولویت ما در خصوص تالاب صالحیه، پیگیری و تامین حق آبه ای مستمر و دائمی برای آن است که قطعا احیای کامل این مهم، افزون بر مزایای محیط زیستی همچون جلوگیری از هجوم و انتشار ریزگردها و... میتواند بعنوان یک مزیت اقتصادی و اشتغالزایی در حوزه گردشگری نقش آفرینی کند.

این مسئول یادآور شد: در همین راستا برنامه ریزی هایی نیز صورت پذیرفته تا با ایجاد زیرساخت های لازم، افزون بر تهیه تفرجگاهی عمومی برای مردم که نشاط اجتماعی را در پی خواهد داشت، از صرفه اقتصادی آن نیز بهره برداری شود.

مهندس صادقلو در ادامه تاکید کرد: یکی از منابع آبی که به تالاب صالحیه تعلق میگیرد در حوزه آب کردان است که بخشی از فاضلاب شهرک صنعتی هشتگرد نیز با آن آب وارد تالاب می شد که با پیگیری های انجام شده طی چند روز آتی تصفیه خانه این شهرک صنعتی راه اندازی شده و بخش زیادی از آلایندگی حذف خواهد شد.

وی افزود: بخش دیگری از ورود آلایندگی به تالاب صالحیه از شهرک های صنعتی سپهر و نظرآباد بود که با بازدیدهایی که انجام شده و پیگیری های مربوطه، مقرر شد هرکدام از این شهرک ها طی مدت زمان محدودی، با تهیه، تعمیر و تجهیز تصفیه خانه های فاضلاب خود اقدام به حل این مشکل کنند.

نماینده عالی دولت در نظرآباد خاطرنشان کرد: البته پیش از اتمام مدت زمان تعیین شده برای شهرک های صنعتی، واحدهای تولیدی آلاینده که پیش تصفیه نداشته و فاضلاب خام را به طبیعت وارد میکردند نیز پلمپ شده اند.

فرماندار نظرآباد در خاتمه با اشاره بر کلنگ زنی مدول دوم تصفیه خانه فاضلاب شهرک صنعتی نظرآباد در دهه فجر سال جاری و بهره برداری از آن در نیمه اول سال99، آن را گام موثری در احیا و سلامت تالاب صالحیه دانست.

همچنین مقرر شده است طی چند روز آتی جلسه مشترک با منابع طبیعی استان قزوین برگزار شده و در خصوص زهکش های حوزه قزوین در تالاب صالحیه چاره اندیشی شود تا برای این تالاب مشکلی ایجاد نشود.

شایان ذکر است در پایان این مراسم نیز از فعالین حوزه زیست محیطی تجلیل بعمل آمد.
 
بيشتر
سال 1399  سال جهش تولید