محیط زیست در آیینه رسانه

برخورد جدی با صنایع آلاینده در البرز

کرج - ایرنا- برخورد جدی با صنایع آلاینده البرز در کارگروه اضطرار و کاهش آلودگی این استان از سوی معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مورد تاکید قرار گرفت.

علی درویش پور روز دوشنبه در نشست کمیته اضطرار آلودگی هوا البرز افزود:  پایداری هوا اجتناب ناپذیر است اما می توان با چاره اندیشی تمهیدات لازم را در نظر گرفت.

وی ادامه داد: اگر هر دستگاه دستور العمل مربوط به ماده سه هوای پاک را با دقت رعایت کند کوچکترین مخاطره ای بابت سلامتی مردم به وجود نخواهد آمد.

درویش پور گفت: آنچه با سلامت مردم ارتباط دارد خط قرمز ما محسوب می شود و با جدیت به آنها می پردازیم در صورت نیاز کمیته اضطرار آلودگی هوا می تواند در روز چند بار تشکیل شود تا هماهنگی لازم بابت بهبود شرایط اتخاذ شود. 

معاون هماهنگی امور عمرانی  استانداری البرز با اشاره به سنجش  آلودگی هوا افزود: زیر ساخت لازم برای ایجاد پایگاه سنجش وجود دارد و با حداقل هزینه می توان تمام ایستگاهها را با همکاری شهرداری ها فعال کرد که راه اندازی آن منجربه تصمیم گیری به موقع و درست خواهد شد.

وی با تاکید به ارائه  گزارش دقیق توسط سازمان هواشناسی اظهار داشت: در شرایط فعلی  لازم است پیش بینی ها به روز در اختیار کمیته اضطرار آلوگی هوا، محیط زیست، علوم پزشکی و مدیریت بحران استان قرار گیرد تا متناسب باشرایط برنامهریزی های لازم صورت گیرد.

درویش پور با اشاره به نقش بی بدیل اصحاب رسانه ،صدا و سیما و خبرگزاری جمهوری اسلامی البرز گفت: یک ضلع عامل موفقیت استان در امر اطلاع رسانی، آگاهی بخشی به موقع اصحاب رسانه در مواقع حساس از جمله بارش های قابل توجه فروردین  و اردیبهشت ماه امسال بود که منجر شد تا شهروندان از وضعیت آب و هوایی اطلاعات کافی داشته و به درستی از سفرهای غیر ضروری اجتناب کنند.

 وی بابیان اینکه شرایط اضطرار باید برای اقشار مختلف جامعه به درستی تعریف شود افزود: در قانون۳ هوای پاک به تشریح شرایط پرداخته است از جمله خود داری از سفرهای غیر ضرورری اجتناب شود، تا حد امکان از حمل نقل عمومی استفاده شود که بخش عمده ای از آلودگی هوا ناشی از خودروهای تک سرنشین می باشد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری البرزبا اشاره به فرهنگسازی مناسب برای استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی بیان کرد: شهرداری ها به  ویژه شهرداری کرج، فردیس و نظرآباد می توانند استفاده از حمل و نقل عمومی را در این ۲ روز که استان با افزایش آلایندها وآلودگی هوا روبه رو است رایگان کرده تا شهروندان به استفاده از حمل و نقل عمومی تشویق شوند.

وی با تاکید بر جلوگیری از فعالیت های که الودگی هوار را تشدید می کنند گفت: ضروری است فعالیتهایی از جمله آسفالت معابر وخیابا نها، قیر گونی  واحدهای ساختمانی، سوزاندن لاستیک ، فعالیت معادن و کارخانجات در این ایام خودداری شود.

درویش پور بیان داشت: فعالیت عمرانی در شهرداری ها به حداقل رسیده و از سوزندان ضایعات فضای سبز جلوگیری به عمل آید.

درویش پور اظهار داشت: اعمال قانون در این روزها به طور دقیق اجرا شود به خصوص با صنایع آلاینده و افرادی که خودرو آنها معاینه فنی لازم را ندارند به جد برخورد شود.

وی افزود: دستگاه های امداد رسان، ایستگاههای سیار اوراژانس خود را به ویژه در فردیس، کرج و نظرآباد فعال کنند همچنین بیمارستانها، مراکز بهداشتی و دانشگاه علوم پزشکی آمادگی لازم را جهت خدمت رسانی به شهروندان داشته باشند. معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری البرز گفت: از امروز تا چهارشنبه در وضعیت پایدار به سر میبریم  و با برنامه ریزی درست و دقیق که توسط دستگاههای متولی انجام می شود می توان مانع بروز حادثه و مشکل شد.

درویش پور ضرورت بکارگیری حداکثر توان ناوگان حمل و نقل عمومی برای جابجایی مسافران این استان البرز را طی ۲ روز آینده مورد تاکید قرارداد.

همچنین اداره کل هواشناسی البرز اعلام کرد که با توجه به وارونگی هوا و افزایش غلظت آلاینده ها مردم از تردد غیر ضرور در نواحی پرجمعیت و پرترافیک استان خودداری کنند.

در اطلاعیه این اداره کل آمده به مردم البرز توصیه می شود از انجام هرگونه فعالیتی که منجر به افزایش آلودگی هوا می شود خودداری کرده و از خروج غیر ضروری از منزل و تردد بی مورد در معابر شهری بپرهیزند.

از ابتدای هفته گذشته تاکنون  میزان آلودگی هوا  در استان البرز افزایش یافته است.

بيشتر
سال 1399  سال جهش تولید