محیط زیست در آیینه رسانه

برگزاری ۲ مانور مشترک زیست محیطی در البرز

کرج - ایرنا - مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز گفت که ۲ مانور مشترک به صورت همزمان در مناطق زیست محیطی تحت مدیریت این استان برگزار شد.

فردین حکیمی روز سه‌شنبه در حاشیه برگزاری این ۲ مانور در گفت‌ و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این مانورهای مشترک با موضوع مقابله با بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک و مقابله با آتش سوزی در منطقه شکار ممنوع طالقان برگزار شده است.

وی اظهار داشت: با توجه به اهمیت و ضرورت پیشگیری از بحران‌های زیست محیطی به ویژه شیوع بیماری‌ها در حیات وحش و بروز حریق در مراتع، ضروری است تا ماموران یگان حفاظت محیط زیست استان و حوزه‌های تخصصی آمادگی لازم را در مواقع بروز بحران داشته باشند.

حکیمی اضافه کرد: در زمان بروز بحران‌های زیست محیطی، دستگاه های متعددی به ویژه هلال احمر، منابع طبیعی، جهاد کشاورزی، دامپزشکی و...می‌بایست مشارکت فعال داشته باشند لذا بر اساس هماهنگی‌های انجام شده در این ۲ مانور دستگاه های مربوطه و همیاران محیط زیست حضور داشتند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز بیان داشت: ‌در این اقدام با بهره گیری از تجهیزات و امکانات موجود مانور آمادگی نیروها انجام تا در مواقع بروز بحران سرعت عمل بیشتری برای جلوگیری از پیشرفت آن با کمترین خسارات داشته باشند.

سال گذشته به محض مشاهده نخستین لاشه‌های وحوش تلف شده در اثر بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک (ppr) در منطقه شکار ممنوع طالقان، به همت محیط زیست و دامپزشکی ۷۵ هزار راس دام عشایر و دامداران استان بر علیه این بیماری واکسینه شدند.

با این اقدام مناسب ۲۵ راس از وحوش در سال گذشته در اثر این بیماری تلف شدند در حالیکه سال ۹۴ شیوع و همه گیری بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک در منطقه شکار ممنوع طالقان و منطقه آزاد بر استان البرز بیش از ۲۰۰ راس از حیات وحش منطقه را تلف کرد.

استان البرز دارای ۲ منطقه حفاظت‌شده البرزجنوبی به وسعت ۶۴ هزار هکتار و منطقه شکار ممنوع طالقان به وسعت ۷۵ هزار هکتار است.

بيشتر
سال 1398  سال رونق تولید