برگزاری نشست خبری مدیر کل حفاظت محیط زیست استان البرز به مناسب هفته هوای پاک با شعار تعهد مسئولان،مشارکت مردم

برگزاری نشست خبری مدیر کل حفاظت محیط زیست استان البرز به مناسب هفته هوای پاک با شعار تعهد مسئولان،مشارکت مردم


مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز با بیان اینکه آلودگی اکنون به یکی از معضلات زیست محیطی در کشور تبدیل شده است ، گفت : برای برون رفت از این بحران ، باید به انرژی های پاک روی بیاوریم.
فردین حکیمی روز چهارشنبه در نشستی که با حضور خبرنگاران به مناسبت هفته هوای پاک در اداره کل حفاظت محیط زیست استان برگزار شد، گفت: اکنون ۲ هزارو ۸۰۰ هکتار از اراضی ملی شهرستان اشتهارد استان البرز برای ایجاد مزرعه خورشیدی اختصاص یافته که به دلیل آسیب پذیری این استان باید هرچه سریع تر به سمت استفاده از انرژی های پاک حرکت کنیم.
وی یکی از مشکلات در استان را ضعیف بودن زیرساخت های الکترونیکی عنوان کرد و افزود: در شرایط موجود کرونایی و همچنین برای کاهش آلودگی هوا نیاز جدی است تا در خانه مانده و از منازل خود بسیاری از کارهای اداری و بانکی را انجام دهیم ولی متاسفانه زیرساخت های مورد نیاز ضعیف است.
حکیمی با مقایسه  وضعیت کیفی هوای امسال البرز با سال گذشته ، اظهار داشت:  سال گذشته شاهد ۸۳ روز هوای پاک، ۱۹۷ روز قابل قبول و سالم، ۲۲ روز ناسالم برای گروه های حساس و فقط چهار روز ناسالم برای تمام گروه ها بودیم.
وی گفت: از ابتدای امسال تاکنون شاهد ۳۴ روز هوای پاک، ۲۰۲ روز هوای  قابل قبول و سالم، ۴۳ روز ناسالم برای گروه های حساس و ۲۷ روز ناسالم برای تمام گروه ها هستیم.
وی اضافه کرد: در ۱۰ ماهه سال گذشته فقط هشت درصد روزها ناسالم بوده در حالیکه در سال جاری ۲۳ درصد روزها را شاهد هوای ناسالم بوده ایم.
حکیمی گفت: در پاییز و زمستان سال جاری تاکنون چهار روز پاک، ۴۷ روز سالم، ۴۲ روز ناسالم برای گروه های حساس و ۲۷ روز ناسالم برای تمام گروه ها داشته ایم.
مدیرکل حفاظت محیط زیست البرز با بیان اینکه تمام موضوعات بحرانی در نهایت به محیط زیست آسیب می رسانند، اظهار داشت: بیشتر دستورالعمل های پیشگیری از آلودگی هوا در حد شعار باقی مانده  در حالیکه اگر پیشگیری ها به درستی انجام شود، خطرات و آسیب های ناشی از آلودگی هوا کاهش زیادی می یابد.
وی گفت: در محیط زیست همواره می توان آینده را پیش بینی کرد و این در حالی است که بسیاری از مسوولان نسبت به هشدارهای محیط زیست یا بی توجه و یا کم توجه هستند.
حکیمی افزود: محیط زیست مخالف توسعه نیست ولی توسعه باید با نگاه زیست محوری باشد و نگاهمان  فقط به  توسعه یا اشتغال نباشد که در این صورت راه را اشتباه رفته ایم.
وی در ادامه به قانون هوای پاک و وظایف دستگاه های اجرایی برای داشتن هوایی پاک در استان اشاره کرد و تصریح کرد: در این قانون ۱۴ دستگاه اجرایی به صورت مستقیم مسوولیت دارند و محیط زیست نیز وظیفه نظارتی بر عملکرد این دستگاه ها دارد.
وی نخستین قدم برای کاهش آلودگی هوا را پیشگیری دانست و گفت: در نخستین قدم ضعف زیادی داریم که اگر دستگاه ها به درستی وظایفشان را انجام می دادند هیچگاه در شرایط اضطرار آلودگی هوا قرار نمی گرفتیم.
شرایط زیست محیطی و هوای البرز ویژه است
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز ادامه داد: این استان نسبت به دیگر استان ها به لحاظ استقرار واحدهای صنعتی، وضعیت ترافیکی و محور مواصلاتی ۱۴ استان کشور با آلاینده های فراوانی مانند خودروها مواجه است.
وی به کمبود منابع آبی در استان اشاره کرد و گفت: یکی از مهمترین تهدیدات در استان ما موضوع پسماند و فاضلاب است که اگر بتوانیم به درستی فاضلاب موجود را بازچرخانی و تصفیه کنیم می توانیم از آن در کاهش آلودگی هوا، رفع کم آبی و استفاده از این پساب برای ایجاد فضای سبز و کاهش گرد و غبار استفاده کرد.
حکیمی دومین گام را مقابله با بحران دانست و افزود: در شرایط اضطرار آلودگی هوا یکی از اقدامات ایجاد محدودیت ها و ممنوعیت های تردد خودروها می باشد که ماده هفت قانون هوای پاک اجرای طرح ترافیک و LEZ را مطرح کرده تا در صورت سرپیچی از آن پلیس اعمال قانون کند.
به گفته دبیر کارگروه کاهش آلودگی هوا در این بخش نیز نتوانسته ایم به خوبی عمل کنیم زیرا در موقع بحران به فکر رفع بحران می افتیم در حالیکه بایستی پیش از بحران به فکر رفع مشکلات بود.
همه از محیط زیست توقع هوای پاک دارند
وی ضمن گلایه از بی توجهی و کم توجهی دستگاه های مسوول در اجرای قانون هوای پاک اظهار داشت: در زمان آلودگی هوا همه مردم و دستگاه ها از محیط زیست توقع هوای پاک دارند در حالیکه این امری است که با مشارکت مردم و دستگاه ها میسر می شود و محیط زیست فقط نقش نظارتی و ارایه راهکار دارد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز با اشاره به فعالیت چهار کارگروه تخصصی کاهش آلودگی هوا، انتقال صنایع آلاینده، اضطرار و کمیسیون ماه ۱۱ در خصوص ضوابط استقرار واحدهای صنعتی برای بهبود وضعیت هوای استان، گفت: بایستی تمام دستگاه ها در قالب برنامه های کوتاه مدت و میان مدت به وظایف خود عمل کنند تا شاهد بهبود کیفی هوا باشیم.
وی یکی از دستگاه های مسوول در این امر را شهرداری دانست و اظهار داشت: یکی از وظایف این بخش بهبود سیستم حمل و نقل عمومی است که خوشبختانه در سال جاری موفق به خرید و ورود ۵۱ دستگاه اتوبوس درون شهری با سوخت یورو ۴ شده است.
وی اضافه کرد: همچنین خرید ۲۱۰۰ قطعه کاتالیست برای خروجی اگزوزهای تاکسی ها خریداری کرده که تاکنون ۳۲۰ مورد آن نصب شده است.
حکیمی یکی دیگر از وظایف شهرداری را توسعه فضای سبز دانست و گفت: خوشبختانه از لحاظ فضای سبز استان در وضعیت خوبی می باشد به طوریکه سرانه فضای سبز در البرز ۲۲.۲ مترمربع می باشد.
وی افزود: در اجرای طرح LEZ و اعمال محدودیت های ترافیکی در راستای کاهش آلودگی هوا از ۶۸ دوربین کنترل ترافیک در سطح استان فقط پنج دوربین مجهز به کدخوان معاینه فنی می باشند تا خودروهایی که فاقد معاینه فنی نیستند را جریمه کند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز همچنین به انجام واحدهای معاینه فنی خودروهای سبک و سنگین نیز اشاره کرد و تصریح کرد: همچنین طرح کهاب در تمام جایگاه های سوخت و تانکرهای سوخت استان انجام می شود.
البرز از سوخت مازوت نیروگاه شهید رجایی قزوین تاثیر می گیرد
حکیمی در ادامه به استفاده از سوخت مازوت توسط برخی از نیروگاه ها اشاره کرد و گفت: خوشبختانه شیر مازوت نیروگاه متنظرقائم (عج) فردیس از سال ۱۳۹۴ بسته و پلمب شده و این نیروگاه فقط از سوخت گاز و نفت و گاز استفاده می کند.
وی خاطرنشان کرد: خروجی دودکش های این نیروگاه بر اساس پایش های انجام شده در خوداظهاری و پایش کارشناسان محیط زیست استاندارد اعلام شده است.
وی افزود:‌متاسفانه نیروگاه شهید رجایی قزوین که در کنار اتوبان قزوین- کرج مستقر است از سوخت مازوت استفاده می کند که به دلیل جهت شرق به غرب باد شهرستان های ساوجبلاغ و نظرآباد از آلودگی ناشی از این سوخت متاثر می شوند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز بیان داشت:‌ در زمان حاضر از طرف استانداری البرز مکاتباتی با این نیروگاه و همچنین استانداری برای قطع سوخت مازوت نیروگاه شهید رجایی قزوین انجام شده است.
۲۶ دی ماه تا دوم بهمن ماه به عنوان هفته هوای پاک نامگذاری شده است.
نسخه قابل چاپ
بيشتر