.
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
محيط زيست در آينه رسانه
پنجشنبه 16 خرداد 1398 زیاده خواهی انسان‌ها میراث گرانبهای محیط زیست را به خطر انداخته است

کرج – ایرنا – مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز گفت که زیاده خواهی انسان‌ها در دست اندازی به بخش‌های مختلف طبیعت و محیط زیست، این میراث گرانبها را به مخاطره انداخته است.

فردین حکیمی روز چهارشنبه همزمان با روز جهانی محیط زیست در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به شعار ملی این روز که «کاهش آلاینده‌ها و پسماند؛ آسمان آبی، زمین سبز» تعیین شده، افزود: ۱۵ خرداد ماه (پنج ژوئن) روز جهانی محیط زیست، روزی است که از سوی سازمان ملل برای افزایش آگاهی مردم، حفظ محیط زیست و تحریک سیاستمداران به گرفتن تصمیماتی برای رویارویی با تخریب محیط زیست و گونه‌های زیستی‌جانوری انتخاب شده‌است.

وی اظهار داشت: محیط زیست و تنوع زیستی میراث گرانبها و یکی از مواهب الهی است که بشر آن را از نسل‌های گذشته به امانت گرفته و باید به نسل‌های بعد بسپارد اما در این میان زیاده خواهی انسان این میراث را به مخاطره انداخته به طوری که بسیاری از گونه‌های گیاهی و جانوری با خطر انقراض مواجه شده اند.

وی ادامه داد: توسعه شهر نشینی و استقرار و فعالیت صنایع، گسترش زمین‌های کشاورزی، قطع بی رویه درختان و نابودی جنگل‌ها، تخریب زیستگاه‌های طبیعی به بهانه جاده کشی، چرای بی رویه دام در مراتع، خشک شدن تالاب‌ها و رودخانه‌ها، انقراض گونه‌های گیاهی و جانوری، بروز پدیده‌های گرد و غبار از جمله نمونه‌های زیاده خواهی انسان از طبیعت است.

وی گفت: با توجه به افزایش روند نابودی و تخریب محیط زیست و هر آنچه در آن است، جامعه جهانی به فکر چاره افتاد روزی را به نام روز جهانی محیط زیست تعیین کند تا در این روز توجه جهانیان را به اهمیت موضوع جلب کند.

مدیر کل محیط زیست استان البرز اظهار داشت: برای حفظ محیط زیست، علاوه بر دولت‌ها لازم است همه افراد برای تغییر و بهبود کیفیت محیط زندگی خود تلاش کنند.

وی با تاکید بر اینکه آموزش محیط زیست در همه سطوح ضروری است، گفت: مشارکت اجتماعی مردم در حوزه محیط زیست هنگامی عینیت پیدا می‌کند که مردم بدانند چه مخاطراتی محیط زیست آنان را تهدید می‌کند، علت آن چیست و چگونه می‌توان با بهبود عملکرد یا تغییر رفتار به رفع آن‌ها کمک کرد.

حکیمی تاکید کرد: بر اساس اصل پنجاهم قانون اساسی حفظ محیط زیست وظیفه عمومی و همگانی است و همه بخش‌های مختلف جامعه و آحاد مردم باید نسبت به محیط زیست احساس مسئولیت داشته باشند.

1   
1398/3/18 شنبه

بيشتر