.
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
محيط زيست در آينه رسانه
چهارشنبه 25 ارديبهشت 1398 تأثیر جاده‌سازی بر زاد ولد گونه‌های جانوری

مدیرکل محیط زیست البرز گفت: آمار تلفات جاده‌ای حیوانات در البرز بالا نیست.

فردین حکیمی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه البرز، اظهار کرد: وقتی جاده و آزادراهی در زیستگاه حیات وحش ایجاد می‌شود، حتما باید ملاحظات زیست محیطی لازم رعایت شود.

وی ادامه داد: وقتی عبور جاده از زیستگاه و گدار حیات وحش یعنی جایی که گونه‌های جانوری ناگزیر از عبور از آن هستند انجام می‌شود، باید تمهیداتی اندیشیده شودکه حیوان مجبور نشود از وسط جاده رد شود.

وی توضیح داد:با احداث روگذر و زیرگذر می‌توان شرایطی فراهم کرد که گونه‌های جانوری با کمترین آسیب در زمان تردد از جاده‌ها مواجه شوند.

این مسئول ابراز کرد: در کشورهای دیگر می‌بینیم صرفا به خاطر یک گونه خاص جانوری اقدام به ایجاد روگذر و زیرگذر می‌کنند تا حیوان به راحتی بتواند تردد داشته باشد.

مدیرکل محیط زیست البرز خاطر نشان کرد: وقتی جاده‌ای زده و مانعی برای تردد عادی حیوانات ایجاد می‌شود، شاهد بروز مشکلاتی   در زاد ولد گونه‌های جانوری خواهیم بود چون گونه‌های نر برای اینکه بتوانند خود را به ماده‌ها برسانند باید مسیری را طی کنند و اگر در مسیر خود با موانعی مصنوعی مثل عبور و مرور خودروها مواجه شوند، کمتر به جفت گیری تمایل نشان می‌دهند.

وی   اظهار کرد: علاوه براین، در فصل سرما حیوانات اغلب به سمت حاشیه شهرها و روستاها حرکت می‌کنند و می بینیم که در این حواشی با خودروها برخورد و جان خود را از دست می‌دهند.

این مسئول ادامه داد: روباه و شغال و گرگ بیشترین تردد از جاده‌ها را دارند و بیشترین تلفات نیز به این گونه‌ها مربوط می‌شود چون این حیوانات بیشتر در شب جابه جا می‌شوند.

وی توضیح داد: نصب تابلوهای عبور و مرور حیوانات و زیستگاه حیات وحش نقش به سزایی در کاهش تلفات گونه‌های جانوری در جاده‌ها خواهد داشت.

حکیمی ابراز کرد: وقتی جاده‌ای زده می‌شود و حق طبیعی گونه‌ها برای تردد آسان گرفته می‌شود باید تمهیدات لازم برای جلوگیری از آسیب به آنها اندیشیده شود.

وی با اشاره به آمار تلفات گونه‌های جانوری در جاده های البرز گفت: ما در مقایسه با سایر استان‌ها تلفات کمتری داریم ولی در برخی استان‌ها هر سال اخباری از تلف شدن چند قلاده یوزپلنگ به عنوان گونه‌های در حال انقراض منتشر می‌شود که تاسف برانگیز است.

وی گفت: مردم در زمان تردد از جاده‌ها باید احتیاط را رعایت کنند و سرعتی نداشته باشند که در زمان مشاهده عبور جانوران قادر به کنترل خودروی خود نباشند.

1   
1398/2/29 يكشنبه

بيشتر