.
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
محيط زيست در آينه رسانه
پنجشنبه 15 فروردين 1398 خسارت به اکوسیستم های حوضه پایین دست در سیلاب نادیده گرفته می شود
 مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز گفت که جای تاسف دارد که در زمان وقوع سیلاب، تمام نگاه ها و توجهات فقط به میزان آسیب و خسارت وارده به زیرساخت های انسانی بوده و تخریب اکوسیستم های حوضه پایین دست و بحران فرسایس خاک نادیده گرفته می شود.
فردین حکیمی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با توجه به وضعیت توپوگرافی استان البرز و وجود نقاط کوهستانی و مرتفع، عمده بارش ها در سه حوضه آبخیز رودخانه کرج، طالقان و کردان صورت می گیرد.
وی اظهار داشت: این مناطق به جهت دارا بودن شیب بالا و فقدان پوشش گیاهی غنی، جزو اکوسیستم های حساس، شکننده و آسیب پذیر هستند.
وی گفت: بررسی ها نشان داده در هر زمانی که میزان بارش دریافتی هر حوضه به اندازه ای باشد که حوضه امکان یا فرصت جذب آن را نداشته باشد به ناچار بخش مازاد آن از حوضه خارج می شود.
حکیمی ادامه داد: میزان جذب بارش در حوضه ها رابطه مستقیمی با پایداری اجزاء تشکیل دهنده حوضه های آبخیز داشته و هر اندازه حوضه آبخیز ثبات و پایداری بیشتری داشته باشد، زمان وقوع سیل نیز با تاخیر صورت گرفته و در نتیجه فرصت بیشتری برای فرآیند جذب آب حاصل از بارش های بیش از 30 میلی متر صورت می گیرد.
وی تاکید کرد: حتی در پایدارترین حوضه های آبخیز نیز امکان جذب تمام بارش به ویژه در زمان وقوع بارش های سنگین وجود ندارد ، لیکن تفاوت اصلی حوضه های پایدار و ناپایدار در مواجهه با بارش ها، علاوه بر فاصله زمانی وقوع سیل بعد از بارش، در میزان خاکی است که از آن ها توسط این رخداد از حوضه خارج می شود.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز اضافه کرد: وجود پوشش سطح خاک شامل پوشش گیاهی و درختی نقش مهمی در پایداری و ثبات حوضه داشته که از یک طرف شکل گیری سیل را به تاخیر انداخته و از سوی دیگر از برخورد مستقیم بارش به سطح خاک و متعاقب آن از فرسایش خاک جلوگیری خواهد کرد.
وی گفت: چنانچه با وجود شیب بالای حوضه آبخیز، پوشش گیاهی و جنگلی به دلایل متعددی از جمله چرای بی رویه دام ها (خارج از فصل چرا و مازاد بر ظرفیت مراتع)، اجرای پروژه های عمرانی همچون راهسازی در شیب های بالا تخریب شود، با وقوع هر بارش، تخریب ها و خسارات جبران ناپذیری در بافت خاک انجام خواهد شد که این موضوع از منظر حفاظت خاک یک فاجعه محسوب می شود.
وی افزود: به طوریکه با یک جابجایی خاک از یک حوضه، شاهد ده ها بحران دیگر در حوضه های مبدا و مقصد خواهیم بود.
حکیمی تصریح کرد: این در حالی است که در صورت پایداری و ثبات کافی در حوضه های آبخیز بالادست، وقوع سیلاب ها و عبور آرام آن از حوضه، همواره موجب انتقال املاح فراوانی به حوضه پایین دست، باروری و حاصلخیزی حوضه پایین دست خواهد شد.
وی گفت: اما متاسفانه وقوع سیلاب های گل آلود در البرز و سایر حوضه های آبخیز کشور عمدتا بیانگر عدم ثبات و پایداری حوضه های آبخیز بالادست است که به واسطه این ناپایداری، نه تنها بحران و فرسایش خاک تشدید شده بلکه به دلیل وجود شیب زیاد در این حوضه ها، میزان تخریب ها به مراتب بیشتر خواهد بود که علاوه بر این حوضه ها، آسیب پذیری و خسارات حوضه های پایین دست را نیز به همراه خواهد داشت.
این مقام مسئول افزود: از آنجاییکه میانگین بارش استان البرز کمتر از 250 میلی متر بوده و از طرفی با وجود پدیده تغییر اقلیم، خشکسالی و وجود اراضی مستعد بیابانی و کانون های داخلی انتشار گرد و غبار در دشت های جنوبی استان، حداکثر ماندگاری آب حاصل از بارش در حوضه طی فصل مرطوب سال، می تواند کمک موثری در کاهش میزان پدیده خشکسالی باشد.
استان البرز با 450 هزار هکتار اراضی ملی و دولتی دارای سه حوضه آبخیز اصلی کرج (سد امیرکبیر)، سفید رود و کرج- شور است.
  
1398/1/17 شنبه

بيشتر