.
موزه تاریخ طبیعی البرز

موزه تاریخ طبیعی و تنوع زیستی استان البرز:
امروزه حفظ محیط زیست از محورهای مهم توسعه ی پایدار است. تنوع اقلیمی و به دنبال آن تنوع گونه های گیاهی و جانوری میهن عزیز و پهناور ایران، اهمیت تنوع زیستی و حفاظت از آن را دو چندان می سازد.
موزه های تاریخ طبیعی از جمله مکان­های فرهنگی، اجتماعی، آموزشی، تحقیقاتی و نمایشگاهی می­باشند که می توانند علاوه بر شناساندن هر چه بیشتر زیست­بوم­های مختلف و گونه­های حیات وحش و پوشش گیاهی مناطق، ارزش حفظ و نگهداری تنوع زیستی را نیز به اقشار مختلف مردم جامعه یادآوری می نمایند.
بنابراین نباید موزه های تاریخ طبیعی را که حاصل گردآوری مجموعه های علمی و نمونه های ارزشمند با همت محققین و همکاری سازمان ها و افراد علاقمند در طی سالیان درازمی باشند را با مجموعه های نمایشگاهی که صرفا" جهت نمایش و بازدید مردم برپا می شوند، اشتباه گرفت.
در همین راستا موزه ی تاریخ طبیعی و تنوع زیستی استان البرز در تاریخ 13 تیر ماه سال 1390 در پارک شهید چمران شهرستان کرج افتتاح گردید.
در این موزه انواع گونه های جانوری و گیاهی، سنگ ها و کانی ها برای آشنایی دانش آموزان، دانشجویان و علاقه مندان به محیط زیست کشور به نمایش گذاشته شده که با توجه به موقعیت مکانی موزه، این مجموعه از پتانسیل اطلاع رسانی بالایی برخوردار می باشد.
موزه تاریخ طبیعی کرج از جمله اماکن فرهنگی، اجتماعی، علمی و پژوهشی است که نقش مهمی در شناساندن زیست بوم های مختلف جانوری و گیاهی کرج به کشور دارد. همچنین وجود فضاهای مناسب در موزه برای ایجاد بخش هایی از قبیل جانورشناسی،گیاهشناسی، آموزش بوم شناسی سبب گردیده که این مجموعه بتواند در زمینه ی ارائه ی خدمات فرهنگی، اجتماعی، آموزشی، تحقیقاتی و نمایشگاهی از ظرفیت های بسیار بالایی برخوردار باشد.
ضمنا موزه تاریخ طبیعی و تنوع زیستی استان البرز در طی این مدت، به منظورافزایش سطح آگاهی و گرایش عموم به سمت تنوع زیستی و حفاظت از آن، با استفاده از کارشناسان موزه اقدام به آموزش عموم مردم علل خصوص گروه های دانش آموزی درمقاطع مختلف تحصیلی نموده است. به گونه ای که در سال 1392 حدود 8000 نفر و در سال 1393 نیز حدودا" 11000نفر دانش آموزازاین موزه بازدید نموده و مورد آموزش کارشناسان قرارگرفته اند.
* * * سال 1398  سال رونق تولید * * *