نشست خبری مدیرکل حفاظت محیط زیست البرز به مناسبت هوای پاک با اصحاب رسانه برگزار شد


به گزارش روابط عمومي اداره كل حفاظت محيط زيست استان البرز ؛ نشست خبري در مورخ 98/10/30 به  مناسبت هفته هوای پاک برگزار شد،
در اين نشست فردين حكيمي مدير كل حفاظت محيط زيست استان البرز اظهار کرد: شعار هفته هوای پاک امسال «اقدام و عمل» است و این نامگذاری با هدف ایجاد حساسیت بین اقشار مختلف جامعه انجام شده زیرا کلید اصلی کاهش آلودگی هوا مشارکت مردمی است.
وي در ادامه  ضمن بیان فعالیتها و برنامه های هفته هوای پاک  گفت: در طول برنامه ششم توسعه برای کاهش آلودگی برنامه هاي در برش استاني جاي دارد كه  شامل کاهش قابل ملاحظه معضل آلودگی هوا، شناسایی کانون های ریزگرد، مهار و تثبیت آن ها، تخصیص حق آبه زیست محیطی تالاب ها و رودخانه ها و ساماندهی وضعیت پسماندها در کلانشهربوده است.
حکیمی ادامه داد: بر اساس این برنامه طرح جامع کاهش آلودگی هوا در کلانشهر کرج در سال جاری تهیه و تصویب شد که بر اساس آن برای ۱۸ دستگاه تکلیف قانونی مشخص شد. و سازمان حفاظت محيط زيست به عنوان دستگاه نظارتي به فعاليت مي پردازد.
وی اضافه کرد: تمام اشخاص، دستگاهها و ‌مؤسسات اعم از دولتی و غیردولتی و دستگاههایی که شمول قانون بر آنها مستلزم ذکر و یا تصریح نام است و تمام اشخاص مستقر در مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی، مناطق ویژه اقتصادی، شهرک‌ها و نواحی صنعتی موظف هستند تا مقررات این قانون را رعایت کنند.
وی در ادامه بيان كرد: در حال حاضر ۹ کانون ریزگرد داخلی در استان وجود دارد که این کانون ها شامل ۴۵ هزار هکتار از اراضی دشت نظرآباد و اشتهارد است
حكيمي با اشاره به وضعيت اراضي تالاب صالحيه گفت: متاسفانه محدوده تالاب صالحیه جزء مناطق چهارگانه نیست و امکان ایجاد پاسگاه محیط زیست برای نظارت و حفاظت ویژه از این منطقه  وجود ندارد و بايد محدوده تالاب صالحیه به عنوان منطقه شکار ممنوع به ثبت برسد
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز در خصوص تعیین حق آبه تالاب ها و رودخانه گفت: موضوع اصلی در استان البرز تعیین و تثبیت حق آبه زیست محیطی تالاب صالحیه است که پس از ثبت ملی تالاب مطالعات تعیین حق آبه از رودخانه کردان باید به اتمام برسد.
حکیمی  به موضوع تعیین حق آبه از پساب تصفیه شده مسکن مهر نظرآباد برای تالاب نیز اشاره کرد و تصریح کرد: اگر عملیات تصفیه فاضلاب این شهرک به درستی انجام شود و استانداردها رعایت شود، برای حق آبه می توان از این پساب استفاده کرد.
این مسوول به دیگر اقدامات کنترلی برای کاهش آلودگی هوای استان اشاره کرد و افزود: امسال  ۲۳ واحد ریخته گری در شهرک صنعتی اشتهارد ساماندهی شدند.
فردين حكيمي در ادامه به موضوع مدیریت پسماند در حلقه دره و آلودگی هوا و خاک این منطقه اشاره کرد و گفت: یکی از چالش های اصلی حلقه دره موضوع مدیریت پسماند است که به هیچ وجه مطلوب نیست و با وجود نشست های مکرر با مدیرعامل سازمان پسماند شهرداری کرج  به نتیجه مطلوبی نرسیده ایم.
وی بیان داشت که بر علیه مدیریت پسماند حلقه دره اعلام جرم شده است ضمن آنکه هشت  مدیریت منطقه ای شهرداری کرج و شهرستان های استان  البرز نیز به دلیل سوزاندن زباله های دپو شده و نخاله های ساختمانی به مراجع قضایی معرفی و  مشمول جرایم نقدی شده اند.
مدير كل حفاظت محيط زيست در ادامه به اقدامات دستگاه های عضو کارگروه کاهش آلودگی هوا در استان اشاره کرد و افزود: بر اساس مطالعه سیاهه انتشار منابع آلودگی هوای کلانشهر کرج در سال ۱۳۹۴، ۶۲ درصد منابع آلاینده متحرک و ۳۸ درصد نیز منابع ثابت هستند که این سیاهه در سال جاری در حال به روزرسانی است که تا پایان سال جاری انجام می شود.
وي با بیان اینکه طی سال‌های قبل اقدامات زیادی برای کاهش آلاینده های هوای استان صورت گرفته اضافه کرد: تجهیز کارخانه سیمان آبیک به سیستم لحظه ای پایش آلاینده های هوا، جلوگیری از مصرف سوخت مازوت در نیروگاه منتظر قائم، تجهیز واحدهای صنعتی استان به سیستم کنترل آلودگی هوا بخشی از این اقدامات بوده است.
اين مسئول یکی دیگر از این اقدامات را استفاده از انرژی های نو و تجدیدپذیر عنوان کرد و گفت: ۱۲ مورد مجوز نیروگاه خورشیدی و ۹ مجوز نیروگاه CHP در استان صادر شده است ضمن اینکه ۲۸۰۰ هکتار از اراضی اشتهارد که مستعد بیابانی شدن هستند برای احداث مزرعه خورشیدی در نظرگرفته شده است.
دبير كارگروه كاهش آلودگي هوا بيان داشت : معاینه فنی خودروهای سنگین و سبک و موتورسیکلت نیز از دیگر اقدامات کاهش آلودگی هوا بود که در این راستا در ۹ ماهه سال جاری ۴۱ هزار و ۱۵۶ پذیرش معاینه فنی خودروهای سنگین انجام شده که ۳۲ هزار مورد آن قبول و ۹ هزار مورد در مرحله اول که حدود ۲۲ درصد خودروها هست، مردود شدند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز از دیگر اقدامات دستگاه ها برای کاهش آلودگی هوا را استفاده از سوخت گاز در مناطق شهری و روستایی عنوان کرد و افزود:‌ بیشتر مناطق روستایی استان به جز بعضی از روستاهای مناطق آسارا، طالقان و تعداد کمی از روستاهای اشتهارد، ساوجبلاغ و نظرآباد از سوخت مایع استفاده می کنند که قرار است تا پایان سال آینده تمام روستاها از سوخت پاک استفاده کنند.
حكيمي با اشاره به اینکه در بسیاری از پروژه های عمرانی استان پیوست‌های زیست محیطی رعایت نمی‌شود، توضیح داد: به عنوان مثال محیط زیست از تمامی پیمانکاران پروژه آزاد راه تهران – شمال در مراجع قضایی شکایت کرده و پرونده حقوقی آنها در جریان است
وی همچنین به طرح انتقال آب از زیاران طالقان به کرج اشاره کرد وگفت: طی سال‌های قبل این اقدام از طریق لوله های انتقال انجام می‌شد ولی در طرح جدیدی پیشنهاد انتقال آب از طریق تونل مطرح شده که این طرح تا کنون چهار بار در کمیته ارزیابی مطرح و با مخالفت محیط زیست مواجه شده است.
وی افزود: قطعا انتقال آب از طالقان به کرج از طریق حفر تونل اثرات مخرب زیست محیطی زیادی خواهد داشت و تا کنون حفاظت محیط زیست با این اقدام مخالفت جدی صورت گرفته است.

 

 


 
نسخه قابل چاپ
بيشتر
سال 1399  سال جهش تولید