برگزاری جلسه کارگروه کاهش آلودگی هوا و مقابله با گردو غبار در استانداری البرز همزمان با روز ملی هوای پاک

برگزاری جلسه کارگروه کاهش آلودگی هوا و مقابله با گردو غبار در استانداری البرز همزمان با روز ملی هوای پاک
نشست کارگروه اضطرارآلودگی هوای استان البرز صبح امروز ۲۹دی ماه ( روز هوای پاک) با حضور اعضای این کارگروه و با هدف بررسی آخرین وضعیت و اقدامات صورت گرفته برای کاهش آلاینده برگزار شد.
اقدامات انجام شده برای کاهش آلاینده های سیار مانند خودروها، طرح های کاهش آلایندگی کارخانه ها و نیروگاه ها ، میزان مصرف سوخت بنزین ، طرح های اجرا شده برای کاهش آلایندگی ناشی از ناوگان حمل و نقل عمومی از جمله محورهای موضوعی مطرح شده در این نشست بود.
مدیرکل محیط زیست استان البرز روز یکشنبه در نشست کارگروه کاهش آلودگی هوای این استان با اشاره به اینکه روزهای ناسالم این استان  امسال ۶ درصد بوده است گفت: براساس بررسی  و مقایسه با سالهای گذشته وضعیت بهتری داشتیم .
فردین حکیمی افزود: برگزاری ۱۵ جلسه و نشست اضطرار آلودگی هوا حاکی از اهمیت موضوع برای دستگاه های اجرایی و بررسی علل وقوع این پدیده دراستان  البرز بوده است.
وی ادامه داد: توسعه انرژی های تجدیدپذیر که ۱۲ مورد مرکز انرژی خورشیدی مجوز ارایه شده و میزان قابل توجهی از اراضی اشتهارد به مزرعه خورشیدی اختصاص یافته از اقدامات موثر در این زمینه بوده است.
حکیمی گفت: براساس آمار پذیرش در معاینه فنی ۴۱ هزار و ۱۵۶ خودرو در این زمینه مراجعه داشته اند که ۳۲ هزار مورد آنها مشکل نداشتند.
وی اضافه کرد: یکی از موضوعات مهم در بحث کاهش آلودگی هوا در استان البرز معاینه فنی وسایل گرمایشی و سرمایشی بوده که متاسفانه در ادارات استقبال نشده و ۳۹ اداره و نهاد دولتی دراین زمینه همکاری داشتند.
مدیرکل محیط زیست استان البرز با اشاره به نقش موثر گازرسانی در کاهش آلودگی هوا گفت: برخی از روستاهای شهرستان های طالقان ، ساوجبلاغ و بخش آسارا گاز ندارند و باید طرح های ویژه گازرسانی به این روستاها دردست انجام قرار گیرد.
غلامرضا رضوانی معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری کرج نیز گفت: با هدف کاهش آلودگی هوا اکنون ۳۰ دستگاه در بخش حمل و نقل عمومی شهرداری کرج خریداری شده است.
وی ادامه داد: همچنین با انعقاد قرارداد ۹۰ میلیارد تومانی ۵۴ دستگاه دیگر به این ناوگان اضافه می شود که اکنون ۲۰ دستگاه از این ۵۴ دستگاه آماده تحویل شده است.
رضوانی تاکید کرد: در بحث معاینه فنی نیز طرح های ویژه ای در دست اقدام است و درخواست هایی در این زمینه داشته ایم که با توجه به اولویت موضوع پیگیری ها ادامه دارد.
توسعه فضای سبز ، عدم آتش زدن بقایای گیاهان و برگها ، اجرای طرح های ورزشی و دوچرخه سازی در مناطق ۱۰ گانه شهرداری کرج از دیگر موضوعاتی بود که دراین نشست مورد تاکید قرار گرفت.
 شرکت پخش فرآورده های نفتی استان البرز نیز با اعلام افزایش ۷۰ درصدی مصرف گاز و نفت و گاز یورو ۴ از اقدامات انجام شده از سوی این شرکت برای کاهش آلاینده ها خبرداد .
افزایش پنج درصدی مصرف بنزین و افزایش درصد مصرف سوخت نیروگاهی از دیگر گزارش های ارایه شده از سوی این شرکت در نشست کارگروه اصظرار آلودگی هوای استان البرز بود.
براساس اعلام این شرکت با هماهنگی شرکت گاز استان البرز و با هدف کاهش آلایندگی هوا نیروگاه منتظرقائم در این استان از نفت و گاز مایعی یورو 4 استفاده می کند.
 
نسخه قابل چاپ
بيشتر
سال 1399  سال جهش تولید